Ladnewnetrze.com.pl
  • Home
  • /
  • Wnętrze
  • /
  • Zaparowane okna – jak sobie z nimi poradzić?
Zaparowane okna – jak sobie z nimi poradzić?

Zaparowane okna – jak sobie z nimi poradzić?

W okresie jesienno-zimowym wielu mieszkańców domów i mieszkań doświadcza przykrego efektu zaparowanych szyb. Niezależnie od tego czy są to jedynie mokre kropelki, czy może cała szyba pokrywa się parą – jest to problem, którego wolelibyśmy uniknąć. Chociaż powodem jest zwykle różnica temperatur lub wilgotność powietrza, istnieje kilka sposobów na pozbycie się tego efektu. Podpowiadamy, o co zadbać, aby nasze okna już więcej nie parowały.

Co powoduje parowanie okien?

Zaparowane okna w mieszkaniu to nie lada problem. Jaka jest jego przyczyna? Wiele osób na początku zakłada kwestie czysto techniczne wynikające ze złego montażu okien, jednak prawda jest taka, że przyczyna bardzo rzadko leży w tym obszarze. Zwykle jest to kwestia bardzo dobrej izolacji termicznej szyby zespolonej, która skutkuje powstaniem dużej różnicy temperatur pomiędzy szybami. Kiedy w pomieszczeniu jest przyjemnie ciepło, a na zewnątrz ciągle panuje zima, wilgoć skrapla się, przyjmując postać pary wodnej. A dlaczego okna parują od wewnątrz? Takie zjawisko zwykle można zaobserwować w łazience lub kuchni, a przyczyną zazwyczaj jest wyższa wilgotność powietrza panująca w tych pomieszczeniach.

Jak widać, efekt zaparowanych szyb jest zupełnie naturalny. Nie należy jednak całkowicie go ignorować, ponieważ nadmiar wilgoci, który utrzymuje się w domu przez długi czas, może być szkodliwy dla całego budynku oraz jego mieszkańców. Szczególnie niepokojące jest zjawisko skraplania się wody pomiędzy szybami.

Jak radzić sobie z parowaniem okien?

Jednym z najbardziej podstawowych sposobów na poradzenie sobie z problemem parowania okien jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Jeżeli problem jest duży a zawilgocenie mieszkania widoczne gołym okiem, warto rozważyć zamontowanie mechanicznej wentylacji pomieszczeń, która powinna zupełnie wyeliminować niepożądane efekty skraplania.

Dosyć radykalnym, chociaż bardzo skutecznym sposobem jest wymiana okien. Jeżeli zdecydujemy się na taki krok, warto wziąć pod uwagę wcześniejsze problemy ze skraplaniem się wody na szybach i wybrać taki model, który zapobiegnie nawracaniu podobnych efektów w przyszłości. W tym kontekście warto zastanowić się nad wyborem drewnianych okien, które z natury cechują się lepszą wentylacją. Jednak osoby, które wolą okna PCV, nie muszą się martwić. Wystarczy zdecydować się na doskonałej jakości modele z szybami zespolonymi od dobrego producenta, na przykład firmy petecki.eu.

Innym rozwiązaniem są tak zwane nawiewniki, które montuje się w oknach albo na ścianach. Dzięki stosunkowo prostemu mechanizmowi umożliwiają one swobodny przepływ powietrza nawet w momencie, kiedy okna są zamknięte. Obecnie w dobrej jakości oknach montuje się trzy rodzaje nawiewników: ciśnieniowe, higrosterowane oraz takie, którymi możemy sterować ręcznie.

Jakie są dodatkowe sposoby na parujące okna?

Jeżeli wymiana okien albo montaż nowych elementów wyposażenia nie wchodzą w grę, warto wypróbować inne sposoby. Dobrym rozwiązaniem jest wspomniane już wyżej regularne wietrzenie pomieszczeń. Warto także zadbać o to, aby w domu panowała stała temperatura – najbardziej optymalna to 18 stopni Celsjusza. Dobrze także wyposażyć się w kilka roślin, które pochłaniają wilgoć. Wśród nich znajdują się niezwykle popularne paprocie, ale także takie kwiaty doniczkowe jak chamedora wytworna, oplątwa czy skrzydłokwiat. Sporą ulgę powinno przynieść także postawienie w domu mechanicznego osuszacza powietrza lub urządzenia, które będzie sygnalizowało moment, gdy wilgotność w mieszkaniu przekroczy bezpieczny poziom pięćdziesięciu procent.

Chociaż skraplanie się wody na oknach i ich parowanie nie musi wydawać się szczególnie istotnym problemem, warto walczyć z nim zawczasu i dbać o optymalny poziom wilgoci w domu. Parowanie szyb, a szczególnie ten stan pomiędzy nimi, może sygnalizować problemy z wilgocią, które z kolei przekładają się na kiepską kondycję całego domostwa. Aby uniknąć nieestetycznych zacieków oraz pleśni na ścianach, warto zawczasu zająć się usuwaniem źródła problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top