Ladnewnetrze.com.pl
Przesuwne okna tarasowe – wady i zalety

Przesuwne okna tarasowe – wady i zalety

Okna przesuwne na taras są jednymi spośród częściej wybieranych do domów jednorodzinnych i nie tylko, ze względu na ich właściwości użytkowe, jak i nowoczesny wygląd. Dlaczego warto się zdecydować na okna przesuwne tarasowe? Z czym będziemy się musieli liczyć podczas ich montowania i późniejszego użytkowania? Wszystkie zalety i wady zostaną omówione w poniższym artykule.

Więcej światła i więcej miejsca

Duże okno balkonowe, a tym bardziej okno balkonowe przesuwne doświetli wnętrze, a przy tym będzie wygodne w użytkowaniu. Pomieszczenia, które zostały skąpane w słońcu, są jaśniejsze i jest w nich bardziej widno, dzięki czemu wyglądają na dużo bardziej przestronne. Ponadto konstrukcja okien przesuwnych pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca – otwarte okno nie będzie zajmowało powierzchni wewnątrz pomieszczenia. Jego skrzydła przesuwają się wzdłuż ściany, zatem po otwarciu nie wejdą do środka, tak jak ma to miejsce w przypadku okien rozwierno-uchylnych. Dlatego też zaleca się ich montowanie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie potrzebne jest zagospodarowanie każdego centymetra wolnej przestrzeni.

Komfort użytkowania i cena adekwatna do możliwości

Okna plastikowe spełniają możliwie najwyższe standardy odnośnie wygody w użytkowaniu. Producenci wyposażają je w wiele rozwiązań, dzięki którym przesuwanie ciężkiego, dużego skrzydła nie będzie wymagało użycia sporej siły. Dzięki solidnie wykonanym prowadnicom okna te otwierają się lekko i płynnie, dobrze znoszą także częste użytkowanie, w tym również drgania, które pojawiają się podczas przesuwania skrzydła. Ponadto nierzadko progi okien przesuwnych licuje się z obecną w pomieszczeniu podłogą albo wykonuje na tyle niskie, ażeby przejście przez nie nie sprawiało trudności ani dzieciom, ani osobom starszym. Dzięki takiemu rozwiązaniu ryzyko upadku jest praktycznie znikome. Ceny okien przesuwnych tarasowych, chociaż mogą wydawać się wysokie, są jak najbardziej adekwatne do jakości ich wykonania.

Niepowtarzalny klimat

Dzięki oknom tarasowym można stworzyć niepowtarzalny klimat w domu. Stolarka wielkoformatowa wprowadzi do wnętrza więcej zieleni. Dzięki niej jesteśmy niejako bliżej natury i możemy podziwiać niesamowite widoki. Sporym przeszklenia dają możliwość obserwacji piękna pełnego kwiatów ogrodu, czy też odległych pasm górskich podczas wykonywania domowych obowiązków, albo wypoczywania na kanapie. Chociaż w kwestiach ceny okien tarasowych można śmiało powiedzieć, że są dosyć wysokie, to rekompensatę stanowić będzie fakt, iż tak wspaniałego efektu wizualnego nie uzyskamy przy użyciu żadnych dekoracji.

Niestandardowe wymiary

Okna przesuwne tarasowe na ogół składają się z co najmniej dwóch członków: skrzydła stałego, jak i skrzydła przesuwnego, które po otwarciu nachodzić będzie na nieruchomą część. Dzięki takiej budowie, wyroby tego rodzaju mogą osiągnąć spore rozmiary. Jeżeli producent okien zastosuje właściwe wzmocnienia, konstrukcja będzie mogła mierzyć nawet do 6 metrów, tym samym zajmując całą ścianę. Okien tarasowych w wersjach rozwierno-uchylnych raczej próżno poszukiwać w takim właśnie rozmiarze.

Energooszczędna stolarka okienna

Pośród zalet okien tarasowych przesuwnych warto również wymienić energooszczędność. Oczywiście taki efekt można osiągnąć, wybierając wyłącznie energooszczędną stolarkę okienną. Wysokie parametry izolacji termicznej uzyskuje się dzięki zastosowaniu profili mających kilku komorową budowę jak w przypadku np. trzyszybowych pakietów. O tym, jak wyglądać będzie współczynnik przenikania ciepła, poinformuje nas parametr Uw.
Aby zapobiec szybkiemu nagrzewaniu się pomieszczeń pod wpływem silnego słońca wiosną i latem, warto zamontować w oknach przesuwnych tarasowych osłony w postaci żaluzji albo rolet, które pozwolą przy okazji na regulowanie dopływu światła wedle swoich indywidualnych potrzeb.
Podsumowując powyższy artykuł, warto zaznaczyć, iż przesuwne okna tarasowe posiadają zdecydowanie więcej zalet, aniżeli wad, dlatego warto je wybrać, nawet biorąc pod uwagę ich dosyć wysoką cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top