Stara cegła wkroczyła szerokim frontem do domów i mieszkań. Oprócz tego trafiła także do biur, sklepów, galerii handlowych, banków, czy też do budynków użyteczności publicznej. Stała się trendowym materiałem do wykańczania ścian, ale też do wznoszenia takich elementów jak łuki, barki, czy nawet rustykalna zabudowa kuchenne. Możliwości jej wykorzystania są dość szerokie, jednakże trzeba pamiętać, że koszt jej zakupu jest o wiele wyższy, niż kupno cegły nowej.
Dla osób, które chciałyby cieszyć się widokiem cegieł we własnym domu, lecz koszt zakupu starej litej cegły jest zbyt duży, stworzono rozwiązanie pośrednie. Są nim płytki ceglane, powstające z plastrowania całych cegieł. Dzięki takiemu trikowi cena zakupu jest znacząco niższa, niż w przypadku pełnoprawnej starej cegły. Co więcej ma to także inne znaczenie, w postaci o wiele mniejszego obciążenia na strop, które w przypadku litej cegły może stanowić znaczące ograniczenie, w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwiające zastosowanie tego materiału.
Oczywiście z płytek tego typu nie da się wybudować stylowego barku, czy też okazałej kolumny. Niemniej z powodzeniem nadają się do obłożenia ścian, umieszczenia w kuchni pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami zabudowy, czy też do wyłożenia postumentu pod wkładem kominkowym.
Bez względu na sposób zastosowania ceglane wykończenie wprowadza do wnętrza specyficzny klimat, nieco ciepły, ale równocześnie surowy i industrialny. Nie bez przyczyny więc cegła stała się jednym z ulubionych materiałów wykorzystywanych przez architektów w projektowaniu wnętrz w stylu loft.
Bardzo pomocny wpis i porady.