Wydaje się, że nie ma na świecie prostszej rzeczy niż zwykła cegła. Ot, kawałek gliny połączonej z innymi materiałami i wypalony w wysokiej temperaturze, który przyjął kształt prostopadłościanu. Każda taka sama, każda tak samo prosta. W tej prostocie tkwi jednak metoda, bowiem to właśnie z cegieł powstały jedne z najpiękniejszych zabytków architektonicznych świata.
Dziś cegła nie jest może aż tak popularna jako materiał stricte budowlany, jak miało to miejsce jeszcze sto lat temu, gdyż od tego czasu na rynku pojawiło się wiele nowszych i bardziej użytecznych technologii. Niemniej wciąż jest do tego celu użytkowana, a prawdziwy boom popularności cegły pojawił się gdzie indziej. Z materiału ściśle budowlanego cegła bowiem przeistoczyła się, za sprawą coraz bardziej popularnego trendu, w pełnoprawny materiał wykończeniowy.
Ściany z cegieł można spotkać w przeróżnych przestrzeniach, począwszy od mieszkań i domów, aż na bankach i biurach skończywszy. Architekci, chcąc odcisnąć na swoich projektach piętna współczesności paradoksalnie sięgają po starą cegłę, aby nadać wnętrzu charakter industrialny i loftowy.
Oczywiście nie zawsze na ścianie spotyka się litą cegłę. Można wręcz zaryzykować, że ta jej forma jest wykorzystywana dość rzadko. Jak to możliwe? To bardzo proste, bowiem do większości okładzi ściennych wykonanych pozornie ze starej cegły tak naprawdę wykorzystywane są ceglane płytki, powstające z plastrowania starej, litej cegły. Dzięki temu koszt zakupu tego materiału jest sporo niższy, niż miałoby to miejsce w przypadku sięgania po całościowe cegły.