Projektowanie wnętrz we współczesnych czasach oznacza sięganie po rozwiązania, które zaskoczą, przykują uwagę, a przy tym będę tworzyły atmosferę, przyjazną do mieszkania. Co ważne, nie jest to równoznaczne z odrzucaniem tradycyjnych materiałów. Ba, można wręcz powiedzieć, że jeden ze znanych od tysięcy lat budulców właściwie rozpoczął swoje nowe życie. Mowa o prozaicznej cegle, która w ostatnich czasach jest prawdziwym ulubieńcem projektantów.
Cegła ma swoje niezaprzeczalny walory estetyczne. Dodaje wnętrzu surowego ciepła, a jednocześnie nieco gotycko-industrialnego posmaku. Szczególnie gdy ceglanemu wykończeniu towarzyszy umiejętna gra światłem. Szczególnie ceniona jest zaś cegła stara, pochodząca z rozbiórek i licząca sobie niejednokrotnie ponad sto lat.
Ciekawym sposobem wykorzystania cegły są wykonane z niej płytki, które świecą triumfy na wnętrzarskich materiałów wykończeniowych. Płytki bowiem, zachowują wizualne aspekty cegły litej, są od niej znacznie tańsze, a przy tym nie obciążają elementów nośnych budynku w taki sposób, w jaki robi to cegła pełna.
Z tego też powodu płytki z cegły z powodzeniem stosowane są nawet w blokach, w tym w starej zabudowie z wielkiej płyty, która słynie z niesolidności wykonania, także w zakresie nośności stropów. Sięgając po ten materiał można więc mieć pewność, że jej zastosowanie, nawet w dużej ilości, nie odbije się negatywnie na elementach konstrukcyjnych. Co do dobrego efektu, jaki wprowadzą do wnętrza, nikt nie może mieć wątpliwości. Stąd też cegłę można z czystym sercem polecić do każdego wnętrza.
Źródło: ekspertbudowlany.pl