Ladnewnetrze.com.pl

Stara cegła w nowej formie

Cegła to znany od tysiącleci materiał budowlany. Technologia jej produkcji przez lata ulegała różnym modyfikacjom, jednakże główne zasady pozostaly niezmienione po dziś dzień. Zmieniało się za to jej zastosowanie na przestrzeni wieków. Dawniej stanowiła materiał budowlany, z musu będący jednocześnie wewnętrznym wykończeniem budynków i budowli.

W bardziej teraźniejszych czasach, a konkretnie w ostatnich dziesięcioleciach, jej znaczenie jednakże mocno podupadło. Architekci zepchnęli cegłę na dalszy plan, zachwycając się nowocześniejszymi materiałami. Współcześnie cegła, szczególnie ta stara, wraca jednakże do łask. Przyjmuje przy tym nieco inną formę, bowiem liczące sobie dziesięciolecia cegły przetwarzane są na płytki ceglane, czyli dzielone na plastry, służące do wykładania ścian i innych elementów.

Do powstania takiej formy cegły przyczyniły się dwa główne czynniki. Ograniczona liczba starych cegieł, których pozyskiwania ogranicza się w zasadzie jedynie do rozbiórki starych budynków. Z tej sytuacji wynika drugi powód produkowania płytek z cegieł, a mianowicie wysoka cena zakupu cegieł litych.

Wytworzenie z jednej cegły kilku płytek, o takiej samej wartości wizualnej co cała cegła, siłą rzeczy wymusza niższą cenę takiego produktu. A popyt na płytki z cegieł jest bardzo duży, bowiem projektanci wnętrz w istocie zakochali się w nich. Nowoczesne wnętrza, nawiązujące do industrializmu, wprost przesycone są betonem i właśnie cegłami. Dzięki temu cegła ma szansę zyskać swoistą nieśmiertelność w dziedzinie materiałów budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top